Umowa konsorcjum z udziałem Atrem S.A. na realizację Muzeum Enigmy w Poznaniu - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Umowa konsorcjum z udziałem Atrem S.A. na realizację Muzeum Enigmy w Poznaniu
Data publikacji: 20.11.2019

Atrem S.A., należący do Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A., jako lider konsorcjum z Firma Budowlana Dota sp. z o.o. sp. k. oraz New Amsterdam sp. z o.o. podpisał umowę na budowę Centrum Szyfrów Enigmy. Muzeum Enigmy to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miasta Poznań oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.







[caption id="attachment_6221" align="aligncenter" width="960"]
https://gloswielkopolski.pl/poznan-muzeum-enigmy-coraz-blizej-ruszyl-przetarg-na-jego-wybudowanie-ma-powstac-w-ciagu-dwoch-lat/ga/c1-14227803/zd/36821537[/caption]



 

Muzeum powstanie w dawnym Collegium Historicum przy ulicy św. Marcina, co jest nieprzypadkową lokalizacją. Podczas II wojny światowej znajdował się tam oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim trzej absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którym udało się złamać kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Pierwsi zainteresowani będą mieli okazję zwiedzić obiekt już w 2021 roku.



Ekspozycja składać się ma zarówno z nowoczesnych, multimedialnych i interaktywnych stanowisk, jak i specjalnie opracowanych rekwizytów, które w pomysłowy sposób będą wprowadzać w świat kryptologii.







„Bardzo nas cieszy że Miasto Poznań oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu obdarzyli nas zaufaniem i wybrali do realizacji tego ważnego zadania. To szczególna realizacja, która dla Poznania ma charakter symboliczny, bo to właśnie na tutejszym uniwersytecie kurs kryptologii odbyli trzej najzdolniejsi uczniowie - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - kryptolodzy którzy faktycznie złamali enigmę, odciskając wielkie piętno na przebiegu II wojny światowej” - mówi Prezes Zarządu Andrzej Goławski.





Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 „Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz środowiskami popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.







[caption id="attachment_6224" align="aligncenter" width="960"]
https://gloswielkopolski.pl/sa-pieniadze-na-muzeum-enigmy-to-bedzie-nowa-atrakcja-poznania-wizualizacje/ga/12498440/zd/25618952[/caption]



 



„Atrem jest firmą specjalistyczną, posiadającą kompetencje w instalacjach sanitarnych, silno i niskoprądowych, teletechnice, jak również w dziedzinie zarządzania projektami. Jako lider konsorcjum, niejednokrotnie już pracowaliśmy przy różnorodnych projektach. Wspólnie z firmą Dota i New Amsterdam tworzymy konsorcjum firm z bogatym doświadczeniem w swoich dziedzinach - ogólnobudowlanym i w modernizacjach różnorodnych obiektów, w tym zabytkowych (Dota), czy też w aranżacji ekspozycji muzealnych (New Amsterdam). Ponadto należy podkreślić, że tak ważna dla miasta Poznania inwestycja będzie wykonywana w dużym stopniu przez firmy lokalne, jakimi są Atrem i Dota. Jesteśmy przekonani, że taki skład konsorcjum zagwarantuje zakończenie projektu z sukcesem” - mówi Prezes Goławski.





Wartość oferty konsorcjum wynosi 23 770 000 zł netto, a szacowany udział prac przypisanych Atrem S.A. to 28%.