W czwartek, 20 października, należąca do Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A., Fundacja Rumak, przyznała kolejna stypendia dla utalentowanej młodzieży o polskich korzeniach, mieszkającej dotychczas za naszą wschodnią granicą. To już trzecia edycja programu wspierającego młodzież w nauce na polskich uczelniach. Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się w siedzibie Fundacji.

img_2492

Fundacja RUMAK została założona w 2013 roku przez bydgoską spółkę MAKRUM S.A. – obecnie funkcjonującą jako Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A. Fundacja, już trzeci rok z rzędu, wspiera utalentowanych młodych ludzi o polskich korzeniach, którzy przyjechali na studia do Polski zza naszej wschodniej granicy. Z wsparcia tego, funkcjonującego w formie stypendiów, korzystają obecnie Ekaterina Fisenko z Irkucka, naukę której Fundacja Rumak finansuje od początku istnienia programu, oraz pochodzące z Ukrainy Yaroslava Komendra i Daria Zabolotna, które są podopiecznymi Fundacji już dwa lata. W tym roku do grona dotychczasowych stypendystów dołączają Natallia Lysiakova i Anton Jivanov z Mińska na Białorusi.

Yaroslava: Stypendium Fundacji Rumak sprawia, że możemy po prostu normalnie żyć. Dzięki niemu nie muszę liczyć każdej złotówki. Mogę zapisać się na kurs angielskiego, kupić książkę, bilet do domu.

img_2503

img_2508

Prezesem Zarządu, zarówno Fundacji jak i Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A., jest Rafał Jerzy – pomysłodawca projektu.

Rafał Jerzy: Pieniądze na wsparcie studentów to środki prywatne, nie instytucjonalne. Wspieramy młodzież o polskich korzeniach przez cały okres ich studiów, pod warunkiem, że osiągają dobre wyniki. Co roku grono stypendystów powiększamy o dwie kolejne osoby. Zapoznajemy je z naszymi firmami, starając się ułatwić im start w dorosłe życie.

img_2516

Partnerem programu stypendialnego Fundacji RUMAK jest Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego studentkami są Ekaterina, Yaroslava oraz Daria. Łącznikiem pomiędzy Fundacją a studentami jest ks. prof. UAM dr hab. Waldemar Szczerbiński – wykładowca akademicki, który z jednej strony wspiera studentów, z drugiej zaś pomaga Fundacji wybrać tych najzdolniejszych.

Ks. Szczerbiński: Studenci, którzy do nas przyjeżdżają, często nawet nie mówią po polsku. Dopiero na miejscu rodzi się ten związek, poczucie polskości. Błyskawicznie się asymilują z rówieśnikami, uczą języka. Do rodzinnego domu wracają już jako inni ludzie.

Uroczystość, połączoną z konferencją prasową na temat działalności Fundacji Rumak, uświetnił mini-recital utalentowanego muzycznie stypendysty Antona Jivanova.

img_2543

Do 20 listopada przyjmowane są wnioski o stypendia w ramach nowego projektu dla Polaków przybyłych ze wschodu. Tym razem Fundacja Rumak poszukuje studentów architektury z uczelni w całej Polsce, którzy oprócz stypendium otrzymają możliwość podjęcia współpracy z partnerem projektu – pracownią architektoniczną CDF Architekci z Poznania. Szczegółowe informacje dla kandydatów do tego programu znajdują się na stronie internetowej Fundacji: www.fundacjarumak.pl

Nowy hotel Focus Premium w Sopocie
Konferecja Związku Maklerów i Doradców / Wręczenie stypendiów Fundacji Rumak

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress