Ustawa deregulacyjna przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zamierzeniu ma poprawić sytuację na polskim rynku pracy. Ułatwienie dostępu do wykonywania niektórych zawodów ma z jednej strony rozwiązać problem braku zatrudnienia, a z drugiej – zwiększyć konkurencyjność, co (w założeniu) będzie korzystniejsze dla klientów.
Ostatnie propozycje ministra wywołały jednak duże zamieszanie w sektorze budowlanym. Przewidują one połączenie uprawnień budowlanych do projektowania z uprawnieniami wykonawczymi. W praktyce architekt mógłby być np. kierownikiem budowy obiektu, który sam zaprojektował.

– Jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu – mówi Jacek Kazubowski, dyrektor działu zarządzania zarządzania inwestycjami CDI Konsultanci Budowlani. – Nigdzie nie jest powiedziane, że dobry architekt będzie tak samo dobrze zarządzał budową. Takie rozwiązanie może skutkować znaczącym obniżeniem jakości usług zarówno z jednej, jak i z drugiej strony.

Zdaniem Kazubowskiego wynikać to będzie z różnic między teoretyczną wiedzą a doświadczeniem, które zdobywa się pracując w konkretnym zawodzie: – Każdy powinien znać swoje predyspozycje, bo inaczej będziemy świadkami wielu błędów wynikających po prostu z braku doświadczenia.

Dodatkowo sytuację pogorszyć może pomysł na skrócenie praktyk zawodowych. Dotychczas aby uzyskać uprawnienia budowlane trzeba było spędzić rok na placu budowy oraz rok w biurze projektowym. Nowe plany zakładają skrócenie praktyk średnio o rok.

– To zdecydowanie zbyt krótki okres, by wyszkolić dobrego budowlańca i przygotować go do pracy – uważa Kazubowski. – Dwa lata na placu budowy pozwolą zapoznać się z różnymi typami inwestycji oraz przygotować się do często niełatwych sytuacji. Skrócenie stażu do roku może przynieść naprawdę negatywne skutki.

MAKRUM szuka pracownika działu sprzedaży
Świąteczne menu w hotelach Focus

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress