Ostatnie półrocze przyniosło spółce Focus Hotels kolejne wzrosty przychodów, a rok 2018 zamknie ona z dwoma nowymi obiektami. Sieć nie płynie z falą wzrostów na polski rynku hotelarskim, ale rozwija się znacznie szybciej. O kolejnych krokach w dynamicznym rozwoju sieci hoteli Focus opowiada Łukasz Płoszyński, Wiceprezes Zarządu spółki Focus Hotels S.A.

Łukasz Płoszyński, Wiceprezes Zarządu FOCUS HOTELS S.A.

Już od kilkunastu lat obserwujemy nieprzerwany wzrost liczby hoteli, stabilnie rosną także branżowe wskaźniki mówiące o kondycji branży. Czy sieć Focus Hotels nadąża za dynamicznym rozwojem polskiego rynku?

Nie tylko nadążamy, my prześcigamy rynek. Przyrost liczby pokojów hotelowych w 2016 roku wyniósł w naszej sieci 7,4%, w 2017 22,6%, a w bieżącym przyrost wyniesie ponad 36%. Bardzo dobrze wyglądają również branżowe wskaźniki sieci na tle trendów krajowych. Na przykład wskaźnik RevPAR (przychód na pokój hotelowy) wzrósł w sieci Focus o ponad  10%. Był to też kolejny okres z rzędu gdzie wzrosło obłożenie oraz wskaźnik ADR.

Jak przekłada się to na bezpośrednie wskaźniki finansowe?

Przychody sieci w I połowie 2018 roku wyniosły 24 mln zł. Przychody w analogicznym okresie 2017 roku wyniosły łącznie 19,4 mln, co oznacza wzrost o 4,5 mln PLN (+23,1%). Wzrost ten spowodowały przede wszystkim trzy czynniki: przejęcie od kwietnia 2017 roku czterogwiazdkowego obiektu Focus Premium Pod Orłem w Bydgoszczy,  otwarcie od kwietnia 2018 roku obiektu Focus Premium Sopot oraz bardzo dobre wyniki sprzedażowe obu gdańskich hoteli oraz hotelu w Chorzowie.

Widać silną pozycję sieci w Trójmieście, pomimo posiadania tam aż trzech obiektów. Z czego to wynika?

Trójmiasto to jeden z wiodących rynków hotelarskich w Polsce, działają tutaj nasze trzy hotele i dalej  widzimy tu potencjał do rozwoju. Nasze obiekty na tym rynku nie są dla siebie konkurencyjne – dwa hotele w Gdańsku trafiają do zróżnicowanych grup odbiorców z uwagi na różną kategorię oraz lokalizację. Od kwietnia funkcjonuje także Focus Hotel Sopot, którego lokalizacja kilka kroków od słynnego ‘Monciaka’ stawia go w zupełnie innej kategorii, nie tylko wśród obiektów sieci, ale ogółu trójmiejskich hoteli. Dodatkowo prowadzenie obiektów w bliskiej odległości pozwala nam uzyskiwać świetne synergie kosztowe i operacyjne.

Focus Hotels pojawiło się właśnie w nowym mieście – jak oceniacie potencjał Poznania?

Focus Hotels Poznań pierwszych gości przyjął z początkiem października. Cieszymy się z wejścia na poznański rynek właśnie w tym momencie, ponieważ jest to miasto które zaczyna bardzo się wyróżniać na polskim rynku hotelarskim. W pierwszej połowie 2018 roku pochwalić się może największym w kraju przyrostem wskaźnika RevPAR (+16,6%) oraz obłożenia (+8,8%). Na dynamiczny wzrost wyników hoteli ma wpływ lokowanie tu kolejnych istotnych cyklicznych imprez, jak np. targi Polagra czy Poznań AirShow.

Co z pozostałymi miastami będącymi czołówką krajowego rynku hotelarskiego?

Oprócz Poznania i Trójmiasta, najlepszą kondycję wykazuje Wrocław, Kraków i Warszawa. Wszystkie te miasta leżą w obrębie naszego zainteresowania – prowadzimy zaawansowane rozmowy dotyczące uruchomienia tam obiektów sieci. W Warszawie na pewno pojawimy się w 2020 roku – trwa tu budowa naszego największego dotychczas hotelu w którym znajdą się 234 pokoje oraz liczące 2 000 m2 centrum kongresowe.

Gdzie jeszcze możemy spodziewać się Waszej ekspansji?

W przyszłym roku otwieramy obiekt w Lublinie. Rozpoczniemy także przebudowę obiektu biurowego w ścisłym centrum Bydgoszczy na kolejny hotel sieci, posiadający 86 pokoi wraz z infrastrukturą hotelową w standardzie trzygwiazdkowym.

Czy sieć może nas zaskoczyć czymś jeszcze?

FOCUS Hotels S.A. od kilku lat konsekwentnie stawia na rozwój sieci poprzez pozyskiwanie inwestorów chcących ulokować swoje aktywa w segmencie długoterminowej dzierżawy hotelowej z gwarancją zwrotu z inwestycji. W związku z taką ścieżką rozwoju, rynek w każdej chwili może spodziewać się dobrych wieści o zawarciu przez nas nowej współpracy tego typu – nie tylko na wybudowanie hotelu pod dzierżawę sieci, ale także przejęcie istniejącego obiektu, skutkujące szybkim otwarciem, jak miało to miejsce np. przy kupnie zabytkowego Hotelu Pod Orłem w Bydgoszczy.

 

Przytoczone w tekście wskaźniki i liczby pochodzą z Raportu 2018, Rynek Hotelarski w Polsce (Świat Hoteli, lipiec/sierpień 2018)

Próbne zadymianie i wizyta studentów - zbliżająca się do finału budowa IMMOBILE K3
Newsletter Inwestora – WRZESIEŃ 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress